השפעת תזונה קטוגנית לעומת תזונה ים תיכונית על מדדים שונים בחולי סוכרת וטרום סוכרת

מציגה: בתיה אלימלך

מפגש הג'ורנל קלאב ה-19 של ארגון רופאים לתזונה התמקד במחקר קליני שבחן את ההשפעה של תזונה קטוגנית לעומת תזונה ים תיכונית על מדדים פיזיולוגיים שונים בנבדקים עם טרום סוכרת ועם סוכרת סוג 2.

את המפגש העבירה בתיה אלימלך, דיאטנית סוכרת ויועצת התזונה של האגודה הישראלית לסוכרת. רוצה לקבל עדכון על המפגש הבא? נא להירשם כאן.

רקע

נכון להיום אין קונצנזוס מדעי לגבי התזונה הטובה ביותר עבור אנשים במצב של סוכרת וטרום סוכרת. גם בהנחיות התזונה של ארגון הסוכרת האמריקאי (ADA) אין דפוס תזונה ספציפי שמומלץ יותר מאחרים עבור אנשים עם סוכרת, אלא מוצגים דפוסים שונים שניתן להתאים עבור המטופל בהתאם להעדפותיו.בשנים האחרונות דפוסי תזונה דלים בפחמימות צוברים פופולריות ומומחי בריאות שונים מקדמים את דפוסי התזונה האלו בייחוד בקרב חולי סוכרת. בפרט מקודמת התזונה הקטוגנית שמכילה כמות נמוכה במיוחד של פחמימות (על המנגנון הפיזיולוגי של דפוס התזונה הזה בסיכום ג'ורנל קלאב קודם שערכנו).

במחקר הנוכחי השוו בין שתי דיאטות:

  • תזונה קטוגנית שבה מפחיתים בכלל סוגי הפחמימות: גם הסוכרים הפשוטים שמקורם בסוכר מוסף ובמזון מעובד, וגם בפחמימות שמקורן במזונות שלמים: פירות, קטניות ודגנים מלאים.
  • תזונה ים תיכונית שבה מורידים את הסוכר המוסף ומזון מעובד, אך דווקא מעודדים צריכה של פירות, קטניות ודגנים מלאים.

מה עשו במחקר

מחקר RCT שנערך על ידי אוניברסיטת סטנפורד בארצות הברית שכלל 40 משתתפים עם סוכרת או טרום סוכרת. הנבדקים חולקו לשתי קבוצות בהתאם לדיאטה: חצי מהנבדקים קיבלו הנחיה להתחיל בדיאטה קטוגנית בהתאם לפרוטוקול דיאטה זו, והמחצית השנייה של הנבדקים קיבלו הנחיה להתחיל בתזונה ים תיכונית. לאחר 12 שבועות המשתתפים התחלפו בדיאטות (Crossover) ועברו ל-12 שבועות של הדיאטה השנייה. בוצע מעקב נוסף של 12 שבועות לאחר שהמחקר הסתיים. כלומר, סה"כ עקבו אחרי המשתתפים במשך 36 שבועות, כ-9 חודשים. כל הנחקרים קיבלו פגישות פרונטליות ומקוונות, ומעקב במיילים ובטלפון על ידי דיאטניות ואנשי מקצוע נוספים.

מה כללו הדיאטות

תזונה קטוגניתתזונה ים תיכונית
סוכר מוסף 🍬XX
דגנים לבנים 🥐XX
ירקות לא עמילניים 🥦VV
קטניות 🧆XV
פירות 🍉XV
דגנים מלאים 🌾XV

מה מדדו

לאורך המחקר המשתתפים נמדדו ב-7 נקודות זמן וביצעו בדיקות אנתרופומטריות, רמות סוכר, המוגלובין מסוכרר (A1C), פרופיל שומנים ועוד. בשש נקודות זמן גם חיברו את המשתתפים למד סוכר רציף. בנוסף, נבדקו רמות גופיפי קטו (קטונים) ובטא הידרוקסי בוטיראט על מנת לוודא היענות לתזונה הקטוגנית שבה רמות החומרים האלו צפויות לעלות בדם. 
הנבדקים גם מילאו שאלוני תזונה על מנת לבדוק את הדבקות שלהם בדיאטה שניתנה להם.

מה מצאו

לא נמצא הבדל בין הדיאטות מבחינת משקל, רמות גלוקוז, המוגלובין A1C, אינסולין ואנזימי כבד. כן נמצא שהתזונה הקטוגנית הורידה יותר את רמות הטריגליצרידים בהשוואה לתזונה הים תיכונית. אך רמות ה-LDL כולסטרול של אלו שצרכו תזונה קטוגנית עלו בעוד שהרמה שלו ירדה בתזונה הים תיכונית. ראו גרף להלן. על אף ששתי הדיאטות לא כללו הגבלה קלורית, באופן לא מכוון שני סוגי הדיאטות הובילו להפחתה קלורית בהשוואה לתחילת המחקר.

דיון

על אף שבתזונה הקטוגנית צרכו 50% פחות פחמימות, לא נמצאו הבדלים ברמות המוגלובין A1C ומדדי סוכרת אחרים. בתזונה קטוגנית מוותרים על צריכה של מזונות בעלי יתרונות בריאותיים על אף היותם עתירי סיבים תזונתיים, פיטוכמיקלים וויטמינים שונים, נראה גם כי תזונה זו עלולה להעלות את רמות ה-LDL כולסטרול הקשור במחלות לב וכלי דם. בניגוד לדיאטה הים תיכונית שיש מחקרים ארוכי טווח שהדגימו יתרונות לתזונה זו במניעת תחלואה ותמותה, אין נכון להיום ממצאים ארוכי טווח על דיאטה קטוגנית. מסקנת החוקרים היא כי אין סיבה להעדיף דווקא דיאטה קטוגנית כאמצעי לאיזון רמות סוכר.

לדיון נרחב יותר על התוצאות ועל ההבדלים בין הדיאטות ועוד צפו צפו בהקלטה המלאה ☝️

התוכן עניין אתכם? שלחו לחברים ולקולגות בוואטסאפ

באיזו מידה הכתבה תרמה לידע שלך?

הצביעו: 6 ממוצע: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך