מודל GROW

מודל פרקטי לשינוי התנהגות לעבודה עם מטופלים

כמו כל שינוי גדול בחיים, שינוי תזונתי עלול להיות מורכב מאוד לביצוע. גם מי שמבינים את חשיבותו של השינוי הזה עבור הבריאות שלהם עצמם לא בהכרח מצליחים לבצע אותו ולהתמיד בו. על מנת לסייע למטופלים שלנו לשנות את ההרגלים שלהם, אנחנו צריכים לסייע להם לא רק לבצע את השינוי בפועל, אלא גם ליצור שינוי במחשבה ובתפישה, ולשם כך חשוב לרתום את המטופלים שלנו לשתף איתנו פעולה ולהיות מעורבים בתהליך.

מודל GROW מסייע לנו לעשות בדיוק את זה. המודל הוא בעצם מתווה מובנה לשיחה עם המטופל לגבי שינוי התנהגותי שאנחנו חושבים שיוכל לסייע לו. המודל מתבסס על שאילת שאלות והקשבה פעילה ואמפתית ומסייע לזקק עם המטופל את המטרה לפעולה, את הקשיים הפוטנציאליים, מה יכול לעזור למטופל להתגבר על הקשיים האלו ואילו צעדים ממשיים הוא מעוניין ויכול לבצע.

הכתבה מבוססת על הרצאתה של תהילה גרטי על מודל GROW, תהילה בעלת תואר ראשון במדעי ההתנהגות ותואר שני בחינוך ומאמנת בינלאומית מוסמכת (PCC).

ממה מורכב מודל GROW?

מודל GROW מציע 4 שלבים מובְנים שמארגנים את השיחה ומכוונים אותה לטובת השינוי המבוקש:

 • להגדיר מטרה (Goal) ספציפית שאותה נרצה להשיג יחד עם המטופל.
 • להבין עם המטופל את המציאות (Reality) שלו – המצב שבו הוא נמצא כרגע.
 • לזהות מה האפשרויות (Options) שעומדות בפניו וגם מה המכשולים שעומדים מולו.
 • לקחת אחריות מעשית על פעולות קונקרטיות (Way forward או Will).

נתרגל את מודל ה-GROW דרך דוגמה. חברה משוחחת אתכם ואומרת:

👩‍🦰 "אני ממש חייבת להתחיל לעשות פעילות גופנית. הכושר שלי ירוד וזה ממש משפיע על הבריאות שלי. אבל זה ממש קשה לי. אני לא אוהבת ספורט. כל יציאה לאימון, אפילו רק הליכה קצרה, זה עינוי בשבילי"

הצעד הראשון (עוד לפני מודל GROW) הוא להגיב באופן אמפתי ולהימנע מ"תאונות אמפתיה".

הנה הצעה לתשובה אמפתית:

👨 "זה באמת קשה להתחיל לעשות משהו שאת לא אוהבת ולהתמיד בו. נשמע שאת מודאגת מהמצב הבריאותי ושהקושי לעשות פעילות מתסכל אותך".

לחצו על הכפתורים לכמה דוגמאות ל"תאונות אמפתיה"

🧓 "כן, זה ממש סיוט להכריח את עצמך לעשות משהו שאת לא אוהבת. אני מכירה את זה. ככה קרה לי בדיוק כשניסיתי להתמיד עם מדיטציה. איזה סיוט. סבלתי מכל דקה. מבינה אותך"

👩 "ממש חבל שאת ככה סובלת. מצטער לשמוע שהבריאות שלך מושפעת מזה וזה מרגיש לך בלתי אפשרי. יש אנשים שזה באמת ממש לא בשבילם. אפשר להבין אותך. לפחות את יודעת שהבעיה הבריאותית שלך יכולה להיפתר אם תצליחי לעשות ספורט"

👨 "תקשיבי, זו בעיה מוכרת של הרבה אנשים אבל אני מבטיח לך, ברגע שתתחילי את תגלי שזה הופך קל יותר עם הזמן וברגע שתרגישי שהבריאות משתפרת, זה כבר ממש יהפוך להרגל. אני בטוח שאת מסוגלת להתגבר על הקושי הראשוני, כבר הצלחת לעשות המון שינויים טובים בחייך"

👵 "ניסית להירשם לחדר כושר ואולי אפילו להיעזר במאמן אישי? כשיש מישהו שמלווה אותך, זה ממש עוזר להתמיד. ומה אם תתחילי ממש בקטן? למשל, רק לבחור לעלות במדרגות במקום לקחת את המעלית?"

המפתח להצלחה לפי מודל GROW מבוסס על תגובה אמפתית. כאנשי מקצועות הבריאות בדרך כלל אנחנו לא מקבלים הכשרה מספקת למתן תגובה אמפתית. כצעד ראשון כדאי לעבור על החומר בלומדה היעודית שהכנו בנושא ממש כאן.👇

למה חשוב לשאול שאלות?

יש כל מיני דרכים להשפיע על אנשים, המוכרות והנפוצות הן מתן עצה והפחדה. הבעיה שהשיטות האלו פחות אפקטיביות מאחר שהן פחות מערבות את המטופל.

מה הבעיה במתן עצה?🤔
עצה לא מעודדת את המטופל לחשוב על פתרונות בעצמו והלמידה באופן הזה היא פחות אפקטיבית. עצה גם עלולה להחוות כמנותקת ולא קשובה לחווית המטופל וכך לעורר התנגדות אצלו.

מה הבעיה בהפחדה?🤔
הפחדה יכולה לעודד שינוי מהיר בהתנהגות אבל היא גם תעורר מתח ואפילו בושה ובעיקר לא תעורר אצל המטופל מוטיבציה פנימית לשינוי. התוצאה היא שגם אם ייעשה שינוי בהתנהגות לטווח קצר, רוב הסיכויים שהשינוי הזה לא יימשך לאורך זמן ובטווח הרחוק עלול אפילו לעודד את ההתנהגות ההפוכה לזו שאנו מעוניינים בה.

השלבים של מודל GROW

Goal

מטרות

נרצה לברר ביחד עם המטופל אילו מטרות מתאימות עבורו בתקופה הקרובה. חשוב להימנע מניסוח מטרה כללית שקשה ליישם. מומלץ לחשוב יחד עם המטופל על מטרה חכמה: ריאלית, ישימה ומוגדרת בתוך מסגרת זמן ברורה. קל לזכור מהי מטרה חכמה באמצעות ראשי התיבות SMART שמסמלות מטרה שהיא: Specific, Measurable, Achievable, Relevant, and Time-Based.

👩‍⚕️ את צריכה להתחיל בקטן, ממשהו שקל לך יותר לעשות. בואי נתחיל עם 10 דקות של פעילות, הליכה קצרה, לעלות במדרגות. משהו שיכניס אותך קצת לכושר.

👩‍⚕️ בואי נחשוב ביחד על דרך טובה לעשות את השינוי הזה. מה היית רוצה להצליח לעשות בנוגע לפעילות ספורטיבית?

👩‍🦰 "להתחיל להזיז את עצמי… לסגל הרגלים טובים של פעילות גופנית… להיות יותר בתנועה".

👨‍⚕️ כשיהיו לך הרגלים טובים של פעילות גופנית ותרגישי שאת יותר בתנועה, איך זה יראה? (מה תעשי יותר/ פחות?).

👩‍⚕️ להיות יותר בתנועה- מה חשוב לך בזה?

 • שינוי תזונתי לכיוון המלצות התזונה של משרד הבריאות יכול לסייע במניעה ובטיפול במחלות. מה דעתך לגבי שינוי תזונתי?
 • מה המטרות שלך? מה אתה רוצה? (למשל: לבשל יותר, לאכול יותר ירקות, לשתות יותר מים, לשלב קטניות כל יום, להפחית שתיית משקאות ממותקים, לאכול פחות בשר, להפחית באכילת מזון מוכן אולטרה מעובד).
 • מה היית רוצה לעשות כדי לאכול יותר ירקות?
 • מה היית רוצה לעשות כדי להפחית בשתייה ממותקת?
 • כשתצליחי לאכול יותר ירקות, איך זה ייראה? 
 • איך תדע שהצלחת לאכול יותר קטניות? איך תדעי שהצלחת לשתות פחות משקאות ממותקים? 
  (באופן הזה נסייע לנו ולמטופל למדוד את מידת ההצלחה בתהליך) 

Reality

מציאות

נרצה לבדוק מה המצב הנוכחי, כלומר, באיזו נקודה המטופל נמצא כרגע.

👨‍⚕️תשמעי, כדי שתוכלי באמת לראות שינוי בכושר הגופני שלך ובמצבך הבריאותי, את צריכה להקדיש לזה לפחות חצי שעה ביום.

👩‍⚕️ איזה פעילויות ספורטיביות כבר ניסית?

👨‍⚕️ כמה זמן את יכולה להקדיש לספורט לאורך השבוע?

👩‍⚕️ איפה את כרגע מ-1 עד 10? איך X נראה?

 • מה המצב כרגע? / כמה פעמים את אוכלת קטניות בשבוע? 
 • מה כבר ניסית/עושה? מ-1 עד 10 איפה אתה כרגע? 
 • מה מגוון הירקות שאתה אוכל כיום? 
 • מה כן בריא בתזונה שלך כבר עכשיו?
 • מה עוזר לך לשתות יותר מים? 
 • מה מפריע לתזונה שלך להיות בריאה?
 • מה המחיר שאתה משלם עכשיו על אכילת מזון מעובד (חטיפים, ממתקים, מזון מוכן וכדומה)? (השאלה הזו יכולה לעזור לחדד למטופל את המחיר האמיתי של המצב הקיים ולתת לו מוטיבציה פנימית לתהליך השינוי הכרוך במאמץ)
 • מה בתזונה שלך מכיל הרבה מלח/סוכר/שומן רווי?
 • מה בתזונה שלך כן/לא בשליטתך? (השאלה הזו יכולה לעזור לנו להבין האם המטרה שהגדרנו היא ריאלית עבורו ואולי לשנות אותה לכזו שנמצאת בשליטתו המלאה)
 • דגנים מלאים עדיפים בהרבה על לבנים, כמה יוצא לך לשלב אותם בארוחות שלך? (שימו לב שבשאלה הזו שילבנו מידע, אבל אין כאן עצה או הנחיה, אלא בירור עם המטופל)

Options

or Obstacles

חסמים ואפשרויות

בשלב זה ננסה לזהות יחד עם המטופל את החסמים לביצוע השינוי המבוקש ולא לחכות באופן פסיבי לכישלון של המטופל. אנחנו רוצים לשים את הקשיים והחסמים על השולחן ולחשוב יחד עם המטופל על מענה לקשיים האלו.

👨‍⚕️ את יכולה לנצל את הזמן שיש לך בבקרים

👩‍⚕️מה שמפריע לאנשים בדר"כ להתחיל זה…

👩‍⚕️ מה מקשה עלייך כשאת מנסה לעשות פעילות גופנית?

👨‍⚕️ איזה פעילויות שאת כבר עושה היום עוזרות לך להיות יותר בתנועה?

👩‍⚕️ באיזו שעה של היום קל לך יותר להיות בתנועה?

👨‍⚕️ מה יכול לעזור לך להיות יותר בתנועה במשך היום?

👨‍⚕️ אז נשמע שבערב, את כבר מאד עייפה וזה מוריד את הסיכוי שתעסקי בפעילות גופנית בסוף היום. נראה שהבוקר הוא זמן טוב יותר לתכנן פעילות כזו ורצוי שהיא תשתלב בפעילויות הרגילות בלו"ז שלך. מה למשל יכול להכנס ללו"ז יחסית בקלות?"

👩‍🦰 "אני חושבת שאם אקום קצת יותר מוקדם ובמקום להסיע את הילד שלי לגן נלך ברגל, אלו יהיו 10 דקות של הליכה שיהיה לי קל יחסית לעשות. ואפשר גם אחה"צ לצאת עם הילד שלי ביחד לרכיבה של 20 דקות על אופניים".

👩‍⚕️ אז המטרה שלך בשבוע הקרוב היא להוסיף 30 דקות של תנועה, 5 ימים בשבוע- בהליכה לגן עם הילד כל בוקר, ורכיבה של 20 דקות על אופניים אחה"צ.

 • מה מקשה עליך לשלב יותר קטניות?
 • מה האפשרויות שלך לאכול יותר פירות?
 • מה יכול לעזור לך לשתות יותר מים? (שאלה כזו יכולה לסייע למטופל למצוא את הפתרונות והכוחות שיש לו בעצמו. ברגע שהם מגיעים לתשובה ולא אנחנו נותנים להם פתרון, יש הרבה יותר סיכוי שהפתרון הזה יהיה באמת ישים עבורם). 
 • מה עלול להפריע לך להפחית צריכת מלח?

WIll

or Way forward

פעולות קונקרטיות

בשלב האחרון נרצה לסגור את התוכנית ולתת למטופל בהירות לגבי ההמשך לאור המטרה שהושגה, המצב כיום והמחסומים הפוטנציאליים. אנחנו רוצים להעביר את האחריות אל המטופל שלנו. 

👨‍⚕️ אז מעכשיו, לפחות פעם ביום, את מקדישה לפחות חצי שעה לפעילות בתנועה, לא משנה מאיזה סוג.

👩‍⚕️ אז מה תעשי השבוע? מתי? איך תדעי שהצלחת?

 • מה תעשה? לדוגמה: מה תעשה על מנת לאכול יותר דגנים מלאים? מה תעשי על מנת לשתות יותר מים?
 • מתי תעשה את זה? 
 • איך תדע שזה באמת קרה?
 • איך תתקרבי למטרה? ניסוח פעולות קונקרטיות