השפעת מקור החלבון בדיאטת DASH במצב של תסמונת מטבולית והשמנה

מפגש הג'ורנל קלאב ה-23 של ארגון רופאים לתזונה התמקד במחקר קליני שבחן את ההשפעה של מקור החלבון בדיאטת DASH על תוצאים קליניים בקרב מטופלים עם תסמונת מטבולית והשמנה.

את המפגש העבירה לי בלזר, סטודנטית לרפואה באוניברסיטת בן גוריון בנגב. רוצה לקבל עדכון על המפגש הבא? נא להירשם כאן.

רקע

תסמונת מטבולית היא מצב בו קיימים מספר מאפיינים מטבוליים הקשורים בסיכון גבוה יותר למחלות לב וכלי דם, תנגודת לאינסולין ולסוכרת סוג 2. המאפיינים העיקריים של התסמונת הם השמנה בטנית, דיסליפידמיה, רמות HDL נמוכות, יתר לחץ דם ורמות גלוקוז גבוהות בצום.


מחקרים רבים הראו שלתזונה תפקיד מרכזי בהופעה של התסמונת המטבולית. מספר מחקרי תצפית הראו קשר בין צריכה גבוהה של חלבון מהחי, בשר אדום ובשר מעובד לבין סיכון גבוה יותר לתחלואה ולתמותה ממחלות הקשורות לתזונה. חלבון מהצומח לעומת זאת, נמצא קשור בסיכון נמוך יותר לתמותה ממחלות לב וכלי דם. אם כי ישנם גם מחקרים שלא מצאו קשר בין סוג החלבון לבין תחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם. מספר מוגבל של מחקרים קליניים בחנו את הקשר בין ההחלפה של חלבון מהחי בחלבון מהצומח על גורמי סיכון של התסמונת המטבולית. אחד מדפוסי התזונה המומלצים לטיפול בתסמונת המטבולית הוא דיאטת DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) המבוססת בעיקר על מזון מהצומח. קראו עוד על דיאטת DASH ודפוסי תזונה מבוססי צומח מומלצים נוספים.

במחקר הקליני שלפנינו בחנו את ההשפעה של ההחלפה של חלבון מהחי שמקורו בבשר בקר, עוף ודגים לחלבון מהצומח שמקורו בקטניות, אגוזים וזרעים, בתוך המסגרת של דיאטת DASH על הפרמטרים השונים של התסמונת המטבולית.

מה עשו במחקר

למחקר גויסו 90 גברים ונשים בגילאי 30 עד 70 עם תסמונת מטבולית והשמנה, מתוכם 80 אנשים סיימו את המחקר.
התסמונת המטבולית הוגדרה כך שלכל משתתף היו לפחות 3 מהקריטריונים הבאים:

 • היקף מותניים גבוה מ-95 ס"מ
 • רמות טריגליצרידים גבוהות מ-150 מ"ג/ד"ל (או טיפול תרופתי לדיסליפידמיה)
 • רמות HDL נמוכות מ-40 מ"ג/ד"ל בגברים ו-50 מ"ג/ד"ל בנשים  
 • יתר לחץ דם:
  – רמות לחץ דם סיסטולי גבוהות מ-135 מ"מ כספית
  – רמות לחץ דם דיאסטולי גבוהות מ-85 מ"מ כספית 
  – או טיפול תרופתי ליתר לחץ דם
 • רמות גלוקוז בצום של מעל 100 מ"ג לד"ל או טיפול תרופתי להורדת רמות גלוקוז

במחקר לא השתתפו אנשים שירדו במשקל לאחרונה, וכן נשים בהיריון, מניקות ואנשים עם מחלות כבד, כליות, בעיות גסטרו או אלרגיות.
לבסוף לא השתתפו במחקר אנשים שלא היו מוכנים לאכול קטניות, אגוזים וזרעים.

ההתערבות

המשתתפים חולקו לשתי קבוצות שהונחו לאכול דיאטת DASH עם הרכב מאקרו-נוטריינטים זהה (אחוז מסך הקלוריות): 55% פחמימות, 15%, חלבון ו-30% שומן.

ההבדל בין הקבוצות היה בהרכב החלבון. בקבוצת ההתערבות הרכב החלבון היה שני שליש מהצומח ושליש מהחי בעוד שההרכב בקבוצת הביקורת היה שני שליש מהחי ושליש מהצומח.

הרכב התזונה בכל אחת מהקבוצות

בשתי הקבוצות ההנחיה בוצעה על ידי דיאטנים שהסבירו על קבוצות המזון והכמויות שיש לאכול מהמזונות השונים שיצרו קשר עם הנבדקים פעמיים בשבוע.
כדי לבדוק היענות להתערבות המשתתפים מילאו דיווח על מה שהם אכלו ב-24 שעות האחרונות (24hour dietary recall) אחת לשבוע.

מה בדקו

המחקר בדק את ההשפעה של החלפת חלק מהחלבון מהחי בחלבון מהצומח בדיאטת DASH, לעומת קבוצת ביקורת שהונחתה לדיאטת DASH רגילה. בשתי הקבוצות נבדקה ההשפעה על המדדים של התסמונת המטבולית: רמות הסוכר בצום (שהוגדר כתוצא עיקרי), היקף מותניים, פרופיל שומנים ולחץ דם.

מה מצאו

ראשית אפשר לראות שהייתה היענות גבוהה של 90% בשתי הקבוצות. גם סך הקלוריות, האינדקס הגליקמי והעומס הגליקמי מהתזונה ירדו בשתי הקבוצות.

בשתי הקבוצות חלה הטבה במדדים השונים שנבדקו, כאשר הירידה ברמות הגלוקוז בצום ולחץ הדם הסיסטולי הייתה גבוהה יותר באופן מובהק בקבוצת המחקר. ההבדלים האלו היו מובהקים גם לאחר תקנון לירידה במשקל כתוצאה מהדיאטה. יצוין שגם הירידה במשקל הייתה גבוהה יותר בקבוצת המחקר.

ההבדלים המובהקים בהשפעה של שתי הדיאטות על רמות של מדדים שונים. במודל 1 הערכים מתוקננים לרמות הסוכר בתחילת המחקר של כל משתתף ובמודל השני הערכים מתוקננים בנוסף גם לירידה במשקל של כל אחד. אפשר לראות שהירידה ברמות הטריגליצרידים הייתה מובהקת רק במודל הראשון, אך לא לאחר תקנון לירידה במשקל. רמות לחץ דם דיאסטולי, היקף מותניים ורמות סך הכולסטרול, LDL כולסטרול ו-HDL כולסטרול לא נמצאו מובהקים בין הקבוצות ולכן לא מופיעות בטבלה (אך בשתי הקבוצות חלה הטבה במדדים הללו).

לסיכום, המחקר מדגים כי החלפה של חלבון מהחי בחלבון מהצומח שמקורו בקטניות, אגוזים וזרעים כחלק מדיאטת DASH עשוי לשפר מדדים של סוכר ולחץ דם ללא תלות בירידה במשקל. המחקר מצטרף למחקרים קודמים שהראו השפעות דומות לחלבון מהצומח.

לדיון בתוצאות, ולהתייחסות לחוזקות ולחולשות המחקר צפו בהקלטה המלאה ☝️

התוכן עניין אתכם? שלחו לחברים ולקולגות בוואטסאפ

באיזו מידה הכתבה תרמה לידע שלך?

הצביעו: 2 ממוצע: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך