תזונה ובלוטת התריס

מציג: ד"ר ליאור טולקין

מפגש הג'ורנל קלאב ה-17 של ארגון רופאים לתזונה התמקד במחקר חתך שבחן הרגלי אכילה ומדדים של דלקת ועקה (סטרס) חמצונית בקרב נבדקים עם השימוטו לעומת נבדקים בריאים.

את המפגש העביר ד"ר ליאור טולקין, אנדוקרינולוג ורופא סוכרת במרכז הרפואי שערי צדק ובשירותי בריאות כללית. רוצה לקבל עדכון על המפגש הבא? נא להירשם כאן.

רקע

השימוטו היא המחלה האוטואימונית השכיחה ביותר בעולם ומהווה את הסיבה העיקרית לתת פעילות של בלוטת התריס במדינות מפותחות ונראה שיש קשר לגורמים סביבתיים שונים.

מחקרים שונים מצאו קשר בין דפוסי תזונה לבין מחלות אוטואימוניות. נמצא שתזונה מערבית עתירה במזון מעובד ובמזונות מהחי עשויה להגביר מדדי דלקת, לשבש את פעילות מערכת החיסון ולפגוע במיקרוביום. בנוסף תזונה לא בריאה קשורה גם בעליה במסת השומן בגוף ובהשמנה, העשויה אף היא להגביר מדדי דלקת. לבסוף תזונה זו קשורה בעקה חמצונית, פגיעה ביכולת של הגוף לפנות רדיקלים חופשיים – Reactive oxygen species (ROS). מספר מחקרים בחנו את הקשר בין תזונה לבין מחלות אוטואימוניות שונות כמו דלקת מפרקים, טרשת נפוצה, צליאק ומחלות מעי דלקתיות, אך מעט מאד עסקו במחלות אוטואימוניות של בלוטת התריס ואף מחקר לא בחן את התפקיד של העקה חמצונית כתוצאה מתזונה, בהתפתחות של השימוטו.

מה עשו במחקר

מחקר חתך עם 200 משתתפים, כולם מהעיר Messina באיטליה. כל המשתתפים דיווחו שלא ביצעו שינוי תזונתי משמעותי ב-5 השנים האחרונות, אנשים בריאים בדרך כלל, שלא נטלו תרופות ולא נטלו תוספים כלשהם במהלך חצי השנה שלפני המחקר. לא נכללו במחקר אנשים עם השמנה (BMI>30 kg/m2), או עם סוכרת, מחלת כליות, סרטן, מחלות לב, מחלות זיהומיות או מחלות אוטואימוניות מאובחנות. בנוסף הוצאו מהמחקר מעשנים, אלכוהוליסטים בהווה ובעבר. בסופו של דבר החוקרים ניסו לדגום קבוצה כמה שיותר הומוגנית על מנת לנטרל ככל האפשר גורמים שאינם קשורים לתזונה. 
כל המשתתפים ביצעו בדיקות דם במסגרתן בחנו:

  • תפקוד בלוטת התריס (TSH ו-fT4)
  • נוגדנים לבלוטה (TPOAb)
  • מדדים מטבוליים (סוכר בצום ופרופיל שומנים)
  • Advanced Glycation End Products (AGEs) ו-Advanced Oxidation Protein Products (AOPPs)
  • פעילות של אנזימים נוגדי חמצון ספציפיים, וסך פעילות נוגדת חמצון בפלסמה (total plasma antioxidant activity)

בנוסף הנחקרים עברו אולטרסאונד של הבלוטה ומילאו שאלוני תזונה של תדירות צריכה של קבוצות מזון שונות. על בסיס השאלון התזונתי גם חושב מדד PREDIMED לבדיקת דבקות (Adherence) לתזונה ים תיכונית.

מה מצאו

מתוך 200 המשתתפים במחקר ל-81 אובחן השימוטו על בסיס בדיקת האולטרסאונד ו/או נוכחות של נוגדנים לבלוטת התריס, היתר היוו את קבוצת הביקורת של המחקר. לא היו הבדלים בין המשתתפים עם השימוטו לאלו שלא מבחינת גיל, מין, BMI, רמות סוכר, רגישות לאינסולין ו-LDL כולסטרול. נמצא הבדל קטן אך מובהק סטטיסטית במדד של ה-HDL כולסטרול. נמצאו גם הבדלים במדדים של תפקוד בלוטת התריס אך בשתי הקבוצות הרמות היו בטווח התקין.

מדדים הקשורים בעקה חמצונית

נמצא שרמות ה-AGEs (מדד לעקה חמצונית) היו גבוהות יותר בקבוצה עם האבחון להשימוטו ביחס לקבוצה הבריאה. לעומת זאת רמות הפעילות של שניים מהאנזימים נוגדי החמצון היו גבוהות יותר בקבוצת הביקורת, וכך גם הרמה של סך הפעילות נוגדת החמצון בפלסמה.

הבדלים בצריכת מזונות שונים

בקבוצה של החולים בהשימוטו דיווחו על יותר צריכה של בשר, דגים ומוצרי חלב. לעומת זאת בקבוצת הביקורת דיווחו על צריכה של יותר קטניות, ירקות ופירות. לא נמצאו הבדלים בצריכה של דגנים, שמן זית וביצים. בהתאמה, נמצא שבקבוצת הביקורת התזונה הייתה יותר בהלימה לעקרונות התזונה הים תיכונית לפי ציון PREDIMED ברגרסיה רב משתנית.

תדירות צריכת קבוצות מזון מהחי בקרב המשתתפים עם מחלת השימוטו (HT) לעומת משתתפים בריאים.

על אף שמדובר במחקר חתך לא גדול עם משתתפים מקבוצה הומוגנית יחסית, התוצאות מרמזות על קשר אפשרי בין תזונה המבוססת על מזונות שלמים מהצומח לבין סיכון נמוך יותר לפתח השימוטו. לתוצאות ולדיון נרחב יותר צפו בהקלטה המלאה ☝️

Ruggeri, R. M., et al (2021). Influence of Dietary Habits on Oxidative Stress Markers in Hashimoto's Thyroiditis. Thyroid : official journal of the American Thyroid Association.

התוכן עניין אתכם? שלחו לחברים ולקולגות בוואטסאפ

באיזו מידה הכתבה תרמה לידע שלך?

הצביעו: 3 ממוצע: 3.7

No votes so far! Be the first to rate this post.

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך