האם ישנה תועלת (או נזק) בתוספי אומגה 3

מאת: כרם אביטל

כרם אביטל

מאת: כרם אביטל

כרם אביטל

הנימוק הנפוץ ביותר להמלצות לצריכת דגים הוא הימצאות של חומצות שומן אומגה 3 מסוג EPA ו- DHA בדגי ים קרים. מקורן של חומצות שומן אלו באצות מיקרוסקופיות מסוימות ובדגים האוכלים אצות אלו. יחד עם זאת, חומצת שומן מסוג אומגה 3 החיונית היחידה לגוף (כזו שהגוף אינו מסוגל לייצרה בעצמו) היא חומצת שומן אלפא לינולנית (ALA). חומצת ALA מצויה במקורות לשומן מהצומח ובייחוד אגוזי מלך, זרעי צ'יה וזרעי פשתן. ההבדל בין שלושת סוגי חומצות השומן הוא באורך שרשרת הפחמנים, כאשר לגוף יכולת לייצר חומצות שומן EPA ו-DHA מחומצת שומן ALA בתהליך אנזימטי.

אך האם ישנה תועלת ספציפית בצריכת תוספי אומגה 3 מדגים למניעה ולטיפול במחלות לב? המחקרים מהשנים האחרונות לא מצאו תועלת כזו. מטא אנליזה שפורסמה ב-JAMA של עשרה מחקרים קליניים, מצאה תועלת גבולית בלבד בצריכת תוסף זה והחוקרים מצהירים: "תוצאות המטא-אנליזה אינן תומכות בהמלצות לנטילת תוספי אומגה 3 למניעת תמותה או תחלואה במחלות לב".

מטא אנליזה מקיפה עוד יותר, של 79 מחקרי RCT מטעם ספריית קוקריין הגיעה אף היא למסקנות דומות.

מטא-אנליזה בנושא תוספי אומגה 3
מטא-אנליזה של מחקרים קליניים בנושא תוספי אומגה 3 שלא מצאה תועלת ברורה בנטילת התוספים למניעת אירועים לבביים. Theingi Aung et al, JAMA 2020

מחקר קליני גדול שתוצאותיו פורסמו לאחרונה ב-JAMA, לא מצא אף הוא תועלת בנטילת אומגה 3 למניעת אירועים קרדיווסקולרים. למעשה הוא אף מצא שהקבוצה שנטלה את התוסף היתה בסיכון גבוה בקרוב ל-70% (HR=1.69;CI95% 1.29-2.21) לפרפור פרוזדורים (atrial fibrillation) וכן תופעות לוואי גסטרואינטסטינליות. יש לציין שמבחינת המדדים הפיזיולוגיים כמו רמות טריגליצרידים ורמות hs-CRP (high-sensitivity C-reactive protein) כן נצפה שיפור. הסיכון המוגבר לפרפור פרוזדורים גרם לחוקרים להפסיק את המחקר לפני הזמן. כדאי לצפות בסרטון הקצר של החוקר הראשי מייקל לינקוף (MD), מנהל מרפאת קליבלנד למחקר קליני, המספר על המחקר וגם על ההבדלים המעניינים בינו לבין מחקרים קודמים בנושא.

כדאי להתעכב על הבדל חשוב שהחוקר הראשי של המחקר החדש מתייחס אליו. ברוב המחקרים הקליניים שעסקו באומגה 3 בעבר, קבוצת המחקר קיבלה תוסף אומגה 3 ואילו קבוצת הביקורת קיבלה mineral oil (שמן תעשייתי) כגון פרפין. פרפין הוא חומר המשמש גם לייצור נרות, וככל הנראה יש לו אפקט שלילי על פרופיל השומנים. יתכן שבחירה כזו בחומר לשימוש בקבוצת הביקורת גרמה להטיית התוצאות לטובת קבוצת הטיפול במחקרים מהעבר.

לסיכום, אמנם בשנים קודמות הדעה הרווחת הייתה כי ישנן תועלות בריאותיות בצריכת תוספי אומגה 3 מדגים, אולם סקירות עדכניות מצביעות על חוסר תועלת שלהם, ואף ישנו מחקר שמצא תופעות שליליות של תוספים אלו. מעניין לשים לב במחקרים תזונתיים מה מקבלת קבוצת הביקורת, ולכן- למה מושווה הטיפול הנבדק. ייתכן ותוצאות המחקר תהיינה אחרות בהשוואה לבקרה מסוג אחר. 

סמנו האם המשפט נכון או לא נכון

דיברנו על תוספי אומגה 3 אבל מה לגבי הדגים, מהם מופקים מרבית תוספי האומגה 3 מסוג DHA ו- EPA?

על הכותבת: כרם אביטל

תזונאית ודוקטורנטית לאפידמיולוגיה באוניברסיטת בן גוריון, בעלת תואר ראשון במדעי התזונה מהאוניברסיטה העברית ותואר שני בבריאות הציבור מאוניברסיטת ת"א. כרם פעילה בתחום של קידום תזונה בריאה מבוססת צומח קרוב ל-20 שנה, בדגש על הנגשת מידע אמין ומבוסס מחקרים לאנשי מקצוע ולציבור הרחב.
כרם אביטל
התוכן עניין אתכם? שלחו לחברים ולקולגות בוואטסאפ

באיזו מידה הכתבה תרמה לידע שלך?

הצביעו: 22 ממוצע: 4

No votes so far! Be the first to rate this post.

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך