מחקרים קליניים בולטים

< All Topics
הדפסה

ההתערבות ומהלך המחקר

מחקר RCT של 65 משתתפים עם עודף משקל ולפחות מחלת רקע רלוונטית אחת. חצי מהמשתתפים הונחו לתזונה צמחית לחלוטין (טבעונית) המבוססת על מזונות מלאים מהצומח, דלת שומן וללא הגבלה קלורית. הקבוצה השנייה המשיכה טיפול רגיל ללא הנחיות תזונה.

תוצאות עיקריות

ירידה של 11.5 ק"ג במשקל בממוצע (4.2 יחידות BMI). מדובר בירידה הגדולה ביותר במשקל שבוצעה במחקר RCT ללא הגבלה קלורית או הנחיות לפעילות גופנית.

חולשות עיקריות למחקר

קבוצת הביקורת לא קיבלה הנחיות לדיאטה. מספר משתתפים קטן יחסית: (33 בקבוצת המחקר ו-32 בקבוצת הביקורת). ללא אספקת ארוחות.

Wright N, et al. (2017). The BROAD study: A randomised controlled trial using a whole food plant-based diet in the community for obesity, ischaemic heart disease or diabetes. Nutr Diabetes Nature Publishing Group.


ההתערבות ומהלך המחקר

מחקר RCT מוצלב (cross-over) של 62 משתתפים בעודף משקל שחולקו לשתי קבוצות: האחת קיבלה הנחיות לתזונה צמחית דלת שומן, והשניה לתזונה ים תיכונית. כל קבוצה ביצעה את הדיאטה למשך 16 שבועות לאחר מכן הפסקה של 4 שבועות (wash out) ואז כל קבוצה קיבלה הנחיות לדיאטה השנייה.

תוצאות עיקריות

יירידה ממוצעת של 6 ק"ג במשקל וירידה ברמות LDL ו-total cholesterol בתזונה הטבעונית וללא ירידה משמעותית במדדים אלו בקבוצת התזונה הים תיכונית. ירידה ברמות לחץ דם סיסטולי ודיאסטולי בשתי ההתערבויות, כאשר הירידה הייתה משמעותית יותר בתזונה הים תיכונית.

חולשות עיקריות למחקר

פרק זמן קצר יחסית לכל דיאטה, באופן טבעי הירידה במשקל משמעותית יותר בסבב הדיאטה הראשון לכל קבוצה. ללא אספקת ארוחות.

Barnard, N. D., et al. (2021). A Mediterranean Diet and Low-Fat Vegan Diet to Improve Body Weight and Cardiometabolic Risk Factors: A Randomized, Cross-over Trial. Journal of the American College of Nutrition.


ההתערבות ומהלך המחקר

99 משתתפים חולי סוכרת חולקו לשתי קבוצות האחת הונחתה לתזונה צמחית דלת שומן ללא הנחיה להגבלה קלורית -קבוצת VEG, והקבוצה השניה הונחתה לתזונה המומלצת על ידי ה-ADA (עד 7% שומן רווי, עד 200 מ"ג כולסטרול, והנחיה להגבלה קלורית) – קבוצת ADA. המשתתפים בשתי הקבוצות קיבלו הדרכה קבוצתית שבועית של דיאטן/ית או רופא/ה למשך 22 שבועות ופגישה אחת לשבועיים למשך 52 שבועות נוספים.

תוצאות עיקריות

על אף שמשתתפי הקבוצה של הדיאטה VEG לא קיבלו הנחיה להגבלה קלורית, בפועל הם צרכו כ-400 קלוריות פחות בממוצע ממה שצרכו בתחילת המחקר, זאת בדומה לקבוצת ADA. שתי הקבוצות ירדו במשקל (4.4 ק"ג בקבוצת VEG ו-3 ק"ג בקבוצה של התזונה הסטנדרטית). לאורך המחקר 71% ממשתתפי קבוצת VEG ו-58% מקבוצת ה-ADA הפחיתו את תרופות הסוכרת שלהם. עובדה זו הקשתה במידת מה על ההשוואה במדדים ביוכמיים, ולא נמצאו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות. כאשר השוו בין הערכים של המשתתפים לפני שינוי בכמות התרופות נמצא כי למשתתפים בקבוצת VEG ערכי המוגלבין A1C, ערכי Total ו-LDL כולסטרול נמוכים יותר.

חולשות עיקריות למחקר

השינוי בתרופות מסיבות רפואיות בשתי הקבוצות (לרוב כתוצאה מהצלחת הטיפול) הקשה על הערכה של התוצאות. השוואה של הערכים לפני השינוי בתרופות עשוי ליצור תת הערכה או הערכת יתר. ללא אספקת ארוחות.

Barnard ND, Katcher HI, Jenkins DJ, et al. Vegetarian and vegan diets in type 2 diabetes management. Nutr Rev. 2009;67.

Barnard N, Cohen J, Jenkins DJ, et al. A low-fat vegan diet improves glycemic control and cardiovascular risk factors in a randomized clinical trial in individuals with type 2 diabetes. Diabetes Care. 2006.


ההתערבות ומהלך המחקר

74 חולי סוכרת חולקו לשתי קבוצות מחקר: קבוצת המחקר הונחתה לתזונה צמחונית על בסיס מזונות מלאים מהצומח, לא דלת שומן (עד 25% קלוריות משומן), המזון מהחי הוגבל לעד גביע אחד של יוגורט דל שומן. התזונה בקבוצת הביקורת היתה בהתאם ל- dietary guidelines of the Diabetes and Nutrition Study Group (תזונה דומה לזו של ארגון ה-ADA). בשתי הקבוצות היתה הגבלה קלורית. המחקר נמשך 24 שבועות וכלל אספקה יומית של ארוחות והחל מהשבוע ה-12 כלל גם התערבות על ידי פעילות גופנית של שעה פעמיים בשבוע.

תוצאות עיקריות

אחוז האנשים שביצעו את ההנחיות שניתנו להם (High adherence) היה גבוה משמעותית בקבוצת המחקר בהשוואה לקבוצת הביקורת (55% לעומת 32%). לאחר חצי שנה שתי הקבוצות ירדו במשקל ובהיקף מותניים כאשר קבוצת המחקר ירדה בכ-6 ק"ג לעומת 3 ק"ג בקבוצת הביקורת. מעניין לציין שנראה שהוספת הפעילות הובילה לירידה נוספת בהיקף המותניים ובמדדי שומן subcutaneous ו- visceral  בקבוצת המחקר בלבד. בקבוצת המחקר 43% מהמשתתפים הורידו את כמות התרופות שהם לקחו לעומת 5% בלבד בקבוצת הביקורת, דבר שהקשה את האפשרות להעריך את השינוי ברמות של מדדים ביוכימיים. רמות ההמוגלובין A1C ירדו בשתי הקבוצות ללא הבדלים משמעותיים סטטיסטיים בין הקבוצות. שיפור במדדי דלקת ועקה חמצונית בקבוצת המחקר.

חולשות עיקריות למחקר

ההיענות הנמוכה לטיפול בקבוצת הביקורת, בייחוד לאחר הוספת הפעילות הגופנית שהובילה לרעב, הפסקת שימוש בתרופות בקבוצת המחקר.

תוכן עניינים

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך