תזונה נכונה מתחילה עם פירות בהישג יד

הרגלי תזונה בריאים להמליץ למטופלים שלכם

הבריאות שלנו מושפעת מהרבה גורמים, בניגוד למה שהורגלנו לחשוב, רוב הגורמים קשורים למעשה להרגלים ולאורח החיים שלנו ולאו דווקא לגנטיקה שלנו. 
בעזרת שינויים קטנים בהרגלי התזונה שלנו נוכל לשפר את בריאותנו ואת בריאות משפחתנו.
הנה שבעה מהלכים יומיומיים ופשוטים, והרציונל להמליץ עליהם.

1. שותים יותר מים ולא משקאות ממותקים/ מיצים

מים הם המשקה האולטימטיבי. פעילות גוף תקינה תלויה בשתיית מים מספקת.לעומת זאת, מחקרים רבים הראו, כי שתיית משקאות ממותקים קשורה לסיכון גבוה לעודף משקל ולהשמנה בכל הגילאים. השמנת יתר קשורה לסיכון גבוה יותר למחלות כרוניות כמו סוכרת, מחלות לב וכלי דם וסרטן1,2.

שותים מים

2. מגישים צלחת ירקות מזמינה-להגדלת צריכת הירקות של כל בני המשפחה

מחקר תצפיתי שבחן דפוסי אכילה בקרב מאות משפחות מצא שהסיכוי שילדים יאכלו ירקות על בסיס יומי היה גבוה יותר כאשר הוריהם צרכו הרבה ירקות. למעשה, הסיכוי של ילדים לאכול ירקות כל יום, היה נמוך ב-59% אם ההורים שלהם צרכו מעט ירקות (בהשוואה לילדים שהוריהם אוכלים הרבה ירקות)3.

צלחת ירקות מזינה ומזמינה

3. מניחים מגוון פירות בהישג יד

מחקר תצפיתי שבחן דפוסי אכילה בקרב מאות משפחות מצא שמבחר גדול יותר של פירות זמינים בבית הגדיל את צריכת הפירות של הילדים. מעניין לציין שלחץ מצד ההורים לאכול יותר פירות השפיע דווקא לשלילה וגרם לילדים לאכול פחות פירות3.

מניחים פירות בהישג יד ומקפידים על תזונה נכונה

4. מוסיפים קטניות לארוחות

מחקרים תצפיתיים מצביעים על יתרונות בצריכת מנת קטניות יומית – סיכון נמוך לתמותה ולמחלות קרדיווסקולריות, שבץ, יתר לחץ דם והשמנה. זאת גם ההמלצה של משרד הבריאות במסגרת ההנחיות הלאומיות לאור התזונה הים תיכונית.

"לקטניות יש תפקיד מכריע בייצור מזון בר קיימא ובדפוסי תזונה בריאים, לכן, זה אינו רק תפקידנו אלא גם האחריות שלנו להעלות מודעות ליתרונות הקטניות לאנושות" 
– חוזה גרזיאנו דה סילבה, מנכ"ל לשעבר של ארגון המזון והחקלאות של האו"ם

מומלץ להכיר את אתר הקטניות הישראלי של עמותת עתיד, הכולל מידע פרקטי וטיפים להגדלת צריכת הקטניות.

מוסיפים קטניות לארוחות

5. מכינים אוכל ביתי ביחד

הכנת אוכל ביתי היא בריאה יותר וזולה יותר, לעומת אכילת מזון מוכן/ מעובד. מחקרים תצפיתיים מראים כי משפחות שמבשלות יותר אוכל ביתי זוכות לציון תזונה גבוה יותר (HEI-Healthy Eating Index), ובנוסף- מוציאות פחות כסף על האוכל של המשפחה4

מכינים אוכל ביתי ביחד ומקפידים על תזונה נכונה

6. נהנים מארוחה משפחתית – ללא מסכים

סקירה המסכמת 13 מחקרים שבחנו את הקשר בין איכות התזונה של עשרות אלפי ילדים במצטבר, לצפייה במסכים במהלך הארוחה מצאה: אכילה במהלך צפייה במסך קשורה לאיכות תזונה נמוכה יותר בקרב ילדים: צריכה תכופה יותר של משקאות ממותקים ושל מאכלים עתירי שומן וסוכר, וצריכה נמוכה יותר של ירקות ופירות5.

ארוחה משפחתית ללא מסכים

7. מפחיתים סוכר בקפה/ תה

מחקר קליני בדק את ההשפעה של הפחתת צריכת סוכר פשוט על הרגישות לטעם מתוק. בקבוצת ההתערבות, שהונחתה לצרוך פחות סוכר- הרגישות לטעם מתוק עלתה. מסקנת המחקר היא שהפחתה בצריכת סוכר השפיעה על תפישת עוצמת המתיקות של מאכלים6.

מפחיתים סוכר בקפה ובתה
התוכן עניין אתכם? שלחו לחברים ולקולגות בוואטסאפ

באיזו מידה הכתבה תרמה לידע שלך?

הצביעו: 7 ממוצע: 4.1

No votes so far! Be the first to rate this post.

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך

המיקרוביום האנושי: האם עלינו להגדיר עצמנו מחדש?

50 עד 70 אחוז מהתאים שבגופנו אינם אנושיים. אלה תאים של מיקרואורגניזמים וחיידקים השוכנים בגופנו – בעור, בדרכי הנשימה, ובמיוחד במעיים. בעשור האחרון, המחקר והידע שלנו בתחום המיקרוביום שבמעיים התפתחו לאין שיעור. המונח "מיקרוביום" מתייחס למספר הכולל של המיקרואורגניזמים ולחומר הגנטי שלהם. בעוד שהגנום שלנו כולל רק 22,000 גנים
לקרוא עוד המיקרוביום האנושי: האם עלינו להגדיר עצמנו מחדש?