הנחיות תזונתיות - מפה

המלצות תזונתיות בעולם – לאן נושבת הרוח?

מאת: רוני חסון

מדינות ברחבי העולם מפרסמות מעת לעת הנחיות תזונתיות לציבור על מנת להדריך את האוכלוסייה מהו דפוס התזונה המומלץ שיועיל לבריאותה ויסייע במניעת מחלות.


בחינת ההנחיות התזונתיות העדכניות של מדינות שונות, מראה שמרבית המדינות מכוונות לתזונה המבוססת בעיקר על מזון מהצומח.

הנחיות תזונתיות בעולם - מפה

ישראל
ההנחיות הלאומיות של משרד הבריאות הישראלי המקודמות בשנים האחרונות נכתבו לאור התזונה הים תיכונית.
משרד הבריאות מדגיש את יתרונותיה הבריאותיים של התזונה הים תיכונית אך מעניין לגלות שמודגשים גם יתרונות נוספים לתזונה זו: יתרונות כלכליים, סביבתיים, וחברתיים-תרבותיים.

עקרונות המפתח בהנחיות התזונה הלאומיות הם:

תפריט עשיר במזונות מגוונים מהצומח.
מזון שלא עבר עיבוד או מזון שעבר עיבוד מינימלי.
שימוש מועט בשמנים, מלח וסוכר לתיבול ולהכנת המזון.
להעדיף הכנה עצמית של מזון מרכיבים גולמיים על פני מזון מוכן מראש או מזון אולטרה-מעובד.

ההמלצות התזונתיות החדשות משרד הבריאות הישראלי, 2019

ניתן לקרוא את תקציר ההמלצות לקהל הרחב  או את המסמך המלא כאן

משרד הבריאות גם החליף לאחרונה את פרמידת המזון הישנה ב"קשת המזון" הקשת מחולקת לפי תדירויות צריכה וניתן לראות גם שם את הדגש הרב על מזונות מהצומח המככבים בקשתות שמהן מומלץ לצרוך באופן יומיומי:

קשת המזון של משרד הבריאות
קשת המזון של משרד הבריאות

ארצות הברית
בארה"ב מתפרסמות הנחיות תזונתיות כל 5 שנים על ידי ה-USDA. בחודשים הקרובים צפויות להתפרסם ההנחיות לשנים 2020-2025. לפי מסמכים מקדימים, נראה שבדומה לההמלצות שהופיעו גם בהנחיות הקודמות: גם הפעם ימליצו לאמריקאים לצרוך פחות בשר אדום ובשר מעובד, לאכול פחות שומן רווי (להחליף סוג שומן זה בסוגי שומן רב בלתי רווי וחד בלתי רווי), וכן, להמשיך לצמצם צריכת הסוכר המוסף.

קנדה
משרד הבריאות הקנדי מציג צלחת להמחשת הפרופורציה של סוגי המזון שמומלץ לאכול, ובנוגע לקבוצת המזונות העשירים בחלבונים, הוא ממליץ כך:

"בחרו מזונות עשירים בחלבון מהצומח לעיתים קרובות יותר. מאכלים מן הצומח המכילים חלבון יכולים לספק יותר סיבים תזונתיים ופחות שומן רווי לעומת מאכלים אחרים העשירים בחלבון. בחירה כזו יכולה להועיל לבריאות הלב שלכם".

הנחיות התזונה הקנדיות 2019

ניתן לראות בהמחשה הויזואלית שהם יישמו את האמירה. שימו לב שכל המזונות מהחי (כולל בשר, ביצים ומוצרי חלב) מהווים רק חלק מקבוצת החלבון לצד מקורות לחלבון מהצומח כולל קטניות, טופו אגוזים וזרעים. מיותר לציין שיתר הצלחת היא כמובן מהצומח.

הנחיות תזונתיות - קנדה
צלחת להמחשה ויזואלית של המלצות התזונה של קנדה

בריטניה
ההנחיות הבריטיות העדכניות מדגישות מספר נקודות שלא הופיעו בהנחיות הקודמות:

  • לבחור בדגנים מלאים,
  • לצרוך כמות קטנה של שומנים ולבחור בסוגים לא רווים,
  • מוזכרת אופציה למוצרי סויה (כאלטרנטיבה למוצרי חלב)
  • בקבוצת המזונות העשירים בחלבונים ממליצים על קטניות כאלטרנטיבה טובה לבשר מכיוון שהן באופן טבעי דלות בשומן, עשירות בסיבים תזונתיים, חלבון, ויטמינים ומינרלים.

ארגון הבריאות העולמי סניף אירופה
נייר עמדה מאיר עינים של ארגון הבריאות העולמי סניף אירופה (בו חברה גם ישראל) שפורסם בדצמבר 2021 מסכם בצורה תמציתית את הפוטנציאל המיטיב של תזונה המבוססת על מזונות שלמים מהצומח וממליץ לאוכלוסיה האירופאית לעבור לתזונה המבוססת בעיקרה על מזונות שלמים מהצומח.

"בתכלול כל ההשפעות החיוביות שיש לדפוסי תזונה מבוססי צומח, כולל ההגנה שהן מציעות מפני תמותה בטרם עת, נראה כי ישנן ראיות חזקות להנחיות בריאות הציבור לדפוסי תזונה מבוססי צומח כדרך למניעה ולבקרה על מחלות כרוניות."

ניתן לקרוא את הסיכום שכתבנו על המסמך של ה- WHO  או את המסמך המלא כאן

ארגון הבריאות העולמי סניף אירופה מעודד הנחיה למעבר לדפוסי תזונה המבוססים על מזונות שלמים מהצומח
ארגון הבריאות העולמי סניף אירופה מעודד הנחיה למעבר לדפוסי תזונה המבוססים על מזונות שלמים מהצומח

לסיכום, בהתבוננות על ההנחיות התזונתיות של מספר מדינות, וביניהן ישראל, מסתמנת מגמה של הדגשת מזונות שלמים מהצומח כמרכיב מרכזי בתזונה המומלצת לקידום הבריאות ולמניעת מחלות.

על הכותבת: רוני חסון

תזונאית ומקדמת בריאות, בעלת תואר ראשון ותואר שני במדעי התזונה מהאוניברסיטה העברית. מנכ"לית ארגון רופאים לתזונה וממקימות העמותה. בתפקידים קודמים ב'ג'וינט-אשלים' עסקה בהובלת פרויקטים ארציים וקהילתיים בנושא אורח חיים בריא בקרב קהלי יעד מגוונים: אנשי מקצוע מתחומים שונים, הורים, בני נוער וילדים בשיתוף פעולה עם ארגונים וגופים רבים כמו: אגף התזונה במשרד הבריאות, משרד החינוך, תכנית אפשריבריא, התכנית הלאומית לילדים ובני נוער בסיכון – 360, רשויות מקומיות, בית הספר למדעי התזונה באוניברסיטה העברית ועוד.
התוכן עניין אתכם? שלחו לחברים ולקולגות בוואטסאפ

באיזו מידה הכתבה תרמה לידע שלך?

הצביעו: 19 ממוצע: 3.9

No votes so far! Be the first to rate this post.

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך