תזונה ים תיכונית מול תזונה צמחית

מציג: ליאור כהן

מפגש הג'ורנל קלאב השלישי של ארגון רופאים לתזונה התמקד במחקר שהשווה בין תזונה ים תיכונית לתזונה צמחית דלת שומן. את המפגש העביר ליאור כהן – סטאז'ר לרפואה במרכז הרפואי 'העמק'. רוצים לקבל עדכון על המפגש הבא? הירשמו כאן.

תזונה ים תיכונית היא תזונה מבוססת צומח והיא אחד מדפוסי התזונה הנחקרים ביותר בעולם. ב-2020 לבדה פורסמו ב-pubmed מעל ל-1,000 מאמרים בנושא. נמצא קשר בינה לבין סיכון נמוך יותר למחלות לב, סוכרת, מחלות נוירודגנרטיביות, סרטן מסוגים שונים ומחלות נוספות. סקירה של מחקרים קליניים מ-2016 הראתה שהיא גם מסייעת לירידה במשקל, אך במרבית המחקרים האלו ניתנה הגבלה קלורית ו/או הנחיה לבצע פעילות גופנית כך שקשה לבודד את הרכב התזונה. מטא אנליזה של מחקרי תצפית שפורסמה לאחרונה, מצאה שהצמדות (Adherence) לתזונה זו קשורה גם לשמירה על משקל תקין לאורך זמן.

תזונה צמחית לחלוטין (טבעונית) נחקרה אף היא לא מעט ומחקרי תצפית מצאו קשר בין תזונה זו לסיכון נמוך יותר למחלות לב, סוכרת ומספר סוגי סרטן, וכן הראו שלאנשים הצורכים תזונה זו BMI נמוך יותר ורמות כולסטרול כללי ו- LDL כולסטרול נמוכות יותר. מחקרים קליניים מצאו כי תזונה זו יכולה אף היא לסייע לירידה במשקל וכן להטבה במדדים מטאבוליים כמו לחץ דם ופרופיל שומנים. אך חלק לא מבוטל מהמחקרים הקליניים האלו השוו התערבות על ידי תזונה צמחית אל מול אי שינוי תזונתי (בניגוד למחקרים שהתמקדו בתזונה ים תיכונית בהם לרוב כן נערכה השוואה לקבוצת ביקורת בה בוצע שינוי תזונתי מבוקר כלשהו).

השיטות

מחקר ה-RCT שלפנינו בוחן את ההשפעה של שני סוגי התזונה האלו אחד אל מול השני, ים תיכונית מול תזונה צמחית לחלוטין שהיא גם דלת שומן. המחקר בוצע בשיטת cross-over: שתי קבוצות עם כ-30 משתתפים בכל קבוצה כאשר אחת התחילה עם התערבות של תזונה ים תיכונית למשך 16 שבועות, והקבוצה השנייה התחילה ב-16 שבועות של תזונה צמחית, לאחר מכן המשתתפים התבקשו לחזור לתזונה הרגילה שלהם למשך חודש ואז לעבור לתזונה ההופכית: (אלו שהחלו עם תזונה ים תיכונית עברו לתזונה צמחית ולהיפך). כל משתתפי המחקר היו עם BMI מעל 30 בתחילת המחקר. האכילה התבצעה עד לשובע (ad libitum) ללא הנחיה לצמצם בצריכת האנרגיה וללא הכוונה לביצוע פעילות גופנית.

התוצאות

הרכב התזונה

על אף שלא קיבלו הנחיה כזו, בשלב התזונה הצמחית המשתתפים דיווחו על צריכה של 500 קלוריות פחות בעוד שסך הקלוריות לא השתנה בתזונה הים תיכונית. גם אחוז הקלוריות משומן, מפחמימות ומחלבון היה שונה בין הקבוצות. ראו בטבלה להלן:

השינוי מהתזונה ב-baseline בין הקבוצות. שימו לב לירידה באחוז הקלוריות משומן בקבוצה של התזונה הצמחית שדווקא עלה בתזונה הים תיכונית (אך לא עלה אחוז השומן הרווי). עוד מעניין לראות ששתי הקבוצות העלו את כמות הסיבים היומית אך היא עלתה יותר בקבוצה הצמחית.

מה קרה למשתתפים?

נמצא כי ההתערבות על ידי תזונה ים תיכונית לא סייעה לירידה במשקל באופן משמעותי בעוד שתזונה צמחית הובילה לירידה של כ- 6 ק"ג בממוצע כאשר רוב הירידה היתה במסת השומן ובשומן הויסרלי (אך היתה גם ירידה ב- lean body mass). רמות הגלוקוז ירדו ורמת הרגישות לאינסולין עלתה (לפי בדיקת OGIS) בתזונה הצמחית, אך לא בתזונה הים תיכונית.

השינוי במחקר לאורך תקופת המחקר בשתי הקבוצות מעבר לשוני באפקט של כל דיאטה על הירידה, מעניין לראות גם את ההבדלים בין אילו שהתחילו עם דיאטה צמחית ואז עברו לתזונה ים תיכונית לעומת הקבוצה ההופכית.

מבחינת מדדים מטאבוליים התמונה קצת יותר מורכבת מאחר שחלק מהמשתתפים הורידו חלק מהתרופות שנטלו בראשית המחקר, דבר שחייב בדיקה נפרדת רק בקרב אלו שנשארו יציבים מבחינת נטילת התרופות. בקרב משתתפים אלו רמות הכולסטרול הכללי וה-LDL כולסטרול ירדו בעת הטיפול על ידי תזונה צמחית ולא השתנו בקבוצה של התזונה הים תיכונית. אך מבחינת מדדי טריגליצרידים אפשר לראות שהם ירדו בעת ההתערבות על ידי תזונה ים תיכונית ועלו בתזונה הצמחית אם כי בקבוצה שלא שינתה את הרכב התרופות ההבדלים היו גבוליים מבחינה סטטיסטית, בהתאמה זו גם התוצאה שנצפתה מבחינת רמת VLDL כולסטרול (ליפופרוטאין שמכיל בעיקר טרגילצרידים) גם פה ההבדל היה גבולי סטטיסטית. בשתי הקבוצות נצפתה ירידה ברמות לחץ הדם הסיסטולי והדיאסטולי אך היא היתה משמעותית יותר בתזונה הים תיכונית.

ההבדלים ברמות מדדים מטאבוליים שונים בין תחילת ההתערבות על ידי תזונה ים תיכונית או צמחית לבין סוף כל התערבות לכל מדד אפשר לראות את ההבדלים בכלל המשתתפים וכן את ההבדלים רק עבור המשתתפים שלא שינו את התרופה שלהם. בנוסף אפשר לראות את ה-treatment effect שמעריך את ההבדל בין שני סוגי התזונה.

מסקנות, חולשות, והערות נוספות

נראה כי בשתי הדיאטות מרבית המדדים השתפרו יותר בהתערבות הראשונה ללא קשר לסוג הדיאטה (תופעה אופיינית למחקרי Cross-over) אם כי התוצאות לכל דיאטה היו קונסיסטנטיות בשני שלבי המחקר. עשרה משתתפים נשרו לאורך המחקר, אמנם נטען שהנשירה לא היתה קשורה למחקר אך לא ניתן לשלול הטיית בחירה כתוצאה מכך. על אף שלא הונחו לכך, חלק מהמשתתפים במחקר כן העלו את משך הפעילות הגופנית שלהם דבר ששוב הקשה על היכולת להעריך את האפקט של התזונה עבור משתתפים אלו. לבסוף, מרבית המשתתפים היו למעשה משתתפות – נשים, ובדומה למחקרי תזונה קליניים רבים אחרים, מספר המשתתפים היה יחסית קטן ומשך ההתערבות היה קצר ולא אפשר לבחון האם השינוי במדדים מחזיק מעמד לאורך זמן. עם זאת מחקרי תצפית לרוב עומדים בהלימה עם תוצאות אלו ויכולים אולי להשלים את התמונה.

לסיכום
במחקר זה נמצא כי התערבות על ידי תזונה צמחית לחלוטין סייעה לירידה במשקל, ולירידה ברמות הכולסטרול הכללי, LDL כולסטרול וגלוקוז. תזונה זו סייעה גם לירידה ברמות לחץ הדם אך במידה פחותה מהתערבות על ידי תזונה ים תיכונית. תזונה ים תיכונית נמצאה גם כמועילה יותר להורדת טריגליצרידים, אם כי ההבדלים היו גבוליים מבחינה סטטיסטית. נדרשים מחקרים נוספים ארוכים יותר על מנת להעריך אפקטים אלו בצורה טובה לאורך זמן.

Barnard, N. D., et al. (2021). A Mediterranean Diet and Low-Fat Vegan Diet to Improve Body Weight and Cardiometabolic Risk Factors: A Randomized, Cross-over Trial. Journal of the American College of Nutrition.
Keyhan L., et al. (2021) Adherence to the Mediterranean Diet, Five-Year Weight Change, and Risk of Overweight and Obesity: A Systematic Review and Dose–Response Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies, Advances in Nutrition.
Mancini, J. G., et al. (2016). Systematic Review of the Mediterranean Diet for Long-Term Weight Loss. The American journal of medicine.
Barnard, N. D., et al. (2015). A systematic review and meta-analysis of changes in body weight in clinical trials of vegetarian diets. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics.

התוכן עניין אתכם? שלחו לחברים ולקולגות בוואטסאפ

באיזו מידה הכתבה תרמה לידע שלך?

הצביעו: 6 ממוצע: 5

No votes so far! Be the first to rate this post.

תכנים נוספים שעשויים לעניין אותך